» » سوپر جاذب ها
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 223
  • نويسنده : behrad
  • تاريخ : 8 آذر 1396, 22:58
8 آذر 1396, 22:58

سوپر جاذب ها

دسته بندی : اخبار


یکی از مواد افزودنی در زمینه جذب آب، پلیمری با نام سوپر جاذب آب (هیدروژل) می­ باشد که استفاده از این پلیمر نتایج شگفت­ انگیزی در صرفه­ جویی مصرف آب و افزایش کمی و کیفی محصولات باغی و زراعی و همچنین فضای سبز و جنگل کاری­ ها دارد.


سوپرجاذب چیست؟

ماده افزودنی خاک بوده که آب و مواد غذایی را جذب و حفظ می­ کند و با خاک کشت همراه گشته و به رشد مطلوب گیاه، کاهش اتلاف آب و هزینه های آبیاری کمک می­ نماید. اساس ساخت این پلیمرها مواد آلی بوده و به صورت مصنوعی تولید می­ گردند. ویژگی منحصر به فرد آن بالا بودن ظرفیت جذب آب و حفظ آن است این مواد پس از استفاده مستمر، در خاک کشت هیچگونه تغییری ایجاد نمی­ نمایند.


زمینه های کاربرد سوپرجاذب ها:

1. کشاورزی

2. مصارف بهداشتی و پزشکی و داروسازی

3. برف مصنوعی

4. ژلهای مخصوص آتش­نشانی


موارد مصرف در کشاورزی:

باغبانی

زراعت

فضای سبز شهر (چمن کاری، درخت کاری و گل کاری)

جنگل کاری

انتقال نهال و نشاء

گلخانه و مزارع هیدروپونیک

گیاهان آپارتمانی

حفظ تازگی میوه و سبزی بسته بندی


میزان مصرف سوپرجاذب:

مقدار کاربرد آن بستگی به نوع سوپرجاذب(نوع دانه بندی) و میزان مصرف سوپرجاذب در خاک، بافت خاک، گونه ی گیاهی و شرایط اقلیمی منطقه دارد.

مثال: خاک رسی به دلیل دارا بودن درصد بالاتری خلل و فرج ریز نیاز کمتری به سوپر جاذب نسبت به خاک شنی و لومی دارد، بنابراین خاک شنی به دلیل قابلیت نگهداری آب کمتر، عکس العمل بهتری نسبت به خاک رسی در مقابل کاربرد سوپرجاذب ها نشان می­ دهد. مشکل نفوذناپذیری خاک های سنگین و مشکل شستشوی سریع کودها و آلودگی آب های زیرزمینی را نیز برطرف می ­سازد.


از مزایای سوپرجاذب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش چشمگیر مصرف آب و جلوگیری از اتلاف آب در حدود 70-50 درصد، کاهش هزینه­ های آبیاری
  • مصرف یکنواخت آب برای گیاهان
  • هوادهی بهتر در خاک
  • رشد سریعتر و سالم تر گیاهان با ذخیره مواد غدایی مخصوصا در مناطق بسیار گرم و خشک.
  • افزایش قوه نامیه(بالا بردن درصد جوانه زنی)
  • افزایش کمی و کیفی و به حداکثر رساندن پتانسیل تولید محصول و درنتیجه درآمد بالاتر


روش کاربرد سوپرجاذب­ ها:

پلیمر سوپرجاذب می تواند به روش کپه ای(درون گودالی)، نواری و اختلاط کامل با خاک به کار رود. نکته مهم در هنگام کاربرد این مواد این است که باید به خوبی با خاک مخلوط شوند و در سطح خاک استفاده نشوند علت این امر تأثیر اشعه خورشید و اشعه ماوراء بنفش روی سوپرجاذب بوده که موجب شکستگی سریع آن می­ شود.


نتیجه:

سوپرجاذب­ ها جایگزین کودهای شیمیایی و آبیاری نمی­ باشند. این مواد تنها قابلیت نگهداری آب و برخی از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را در خاک افزایش می­ دهند و از آب شویی و هدر رفتن فسفر، بور، آهن، روی، پتاسیم و نیتروژن خاک جلوگیری به عمل می آورند. سوپرجاذب­ ها می توانند با کود شیمیایی، علف کش ها و آفت کش ها مخلوط شده و بدون هیچگونه اثر متقابل با یکدیگر به کار برده شوند. این مواد پس از 5 تا 12 سال در اثر تجزیه میکروبی و تأثیر نور خورشید به تدریج از بین می­ روند و به موادی همچون آب و دی اکسید کربن و آمونیوم تبدیل می­ شوند و هیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی­ کنند.

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود